RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

Usługi budowlane

Budowa domu, czy zakup mieszkania

Budowa domu, czy zakup mieszkania to odwieczny dylemat, który dotyka praktycznie każdego, kto decyduje się na własne lokum. Jeszcze do niedawna istniało przeświadczenie, że koszt budowy domu, to ogromna inwestycja i znacznie tańszym rozwiązaniem był zakup mieszkania w bloku. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy ceny mieszkań poszły znacznie w górę. Porównując koszt zakupu mieszkania, okazało się nagle, że za taką samą kwotę, co mieszkanie o powierzchni 50 m2, możemy wybudować 100 m2 dom. Niby wszystko jest jasne, jednak wielu inwestorów wciąż ma dylemat. Najczęściej wynika on z tego, że by wybudować dom, należy jeszcze zakupić działkę. Zatem, co będzie lepsze budowa domu, czy zakup mieszkania?

Budowa domu, czy mieszkanie — koszty

Jedno jest pewne. Koszty budowy domu stale skaczą, raz w dół, raz w górę. Sytuacja na rynku jest dynamiczna, a ceny materiałów ciągle się zmieniają. To chyba jedyny minus, gdy bierzemy pod uwagę wybudowanie własnego domu. Mamy jednak duży wpływ na ostateczną cenę inwestycji, ponieważ to od nas zależy, jakie materiały wybierzemy, jaki projekt będziemy budować oraz na jaką ekipę się zdecydujemy. Nie musimy budować domu z najdroższego silikatu, zamiast tego można wybrać bloczki betonowe, które są znacznie tańsze i łatwiejsze w budowie — co ma z kolei wpływ na cenę robocizny, a nie są wcale gorsze, jeżeli chodzi o właściwości. W Polsce 90% domów wznosi się właśnie za pomocą tradycyjnych bloczków. Kolejna kwestia to ilość przeszkleń i rodzaj dachu. Na to również mamy wpływ, wybierając projekt domu. Dach dwuspadowy jest znacznie tańszy w budowie, niż dach kopertowy, a mniejsza ilość przeszkleń, wpłynie na mniejszy koszt zakupu okien. Takich przykładów można wymieniać bez końca. Budowa domu po prostu daje nam możliwość bezpośredniego wpływu na koszt końcowy inwestycji. Kupując mieszkanie, cenę mamy narzuconą z góry przez dewelopera i najczęściej nie mamy możliwości dużych obniżek. Mieszkanie 50 – 60 m2 w Lublinie kosztuje od 300 do nawet 400 tysięcy złotych, za stan deweloperski. Do tego należy dodać średnio 1000 zł/m2 wykończenia. Prosta matematyka pozwala nam stwierdzić, że w takiej cenie jesteśmy w stanie wybudować dom i kupić działkę.

Budowa domu, czy mieszkanie — za i przeciw

Ilu ludzi, tyle opinii. Jedni wolą 4 ściany w bloku i święty spokój, inni budowę domu i wolność. Nikt nie słyszał jednak o przypadku, by ktoś z domu chciał uciec z powrotem do mieszkania. Przeciwnicy budowy domu twierdzą, że nie znając się na budownictwie można utopić sporo pieniędzy i jeszcze więcej nerwów. To prawda, jednak rozwiązaniem jest tutaj zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która daje gwarancję na wykonywaną pracę oraz dokładnie omawia wszystkie koszty materiałów. Duże firmy, które cieszą się nieposzlakowaną opinią, nie pozwolą sobie na potknięcie. Każdy błąd może dziś sporo kosztować, w końcu mamy czasy wylewania wszelkich żali w internecie, zamiast załatwiać sprawy w cztery oczy.

Kolejna kwestia podczas budowy, a właściwie mieszkania w domu, to działka. Nie każdy z nas lubi prace w ogrodzie. Ale przecież nikt nie karze kupować nam 20a działki. Można kupić działkę o powierzchni 10 a, zamiast bujnej roślinności zamówić trawę w rulonach oraz zamontować automatyczny system nawadniania ogrodów i wszelkie prace mamy z głowy. No, może poza koszeniem, ale przecież istnieją kosiarki automatyczne.

Użytkowanie i remonty, kupując mieszkanie każdy inwestor myśli, że kosztowne inwestycje przyjdą za 20 lat, zaś budując dom, spodziewamy się ciągłych remontów. To duży błąd. Budowa domu przez profesjonalną ekipę to gwarancja spokoju i braku konieczności remontowania. Mamy również wiedzę, jakich materiałów używają fachowcy oraz w jakiej technologii pracują. Kupując mieszkanie, niestety często okazuje się, że występują spore problemy. Deweloperzy niekiedy oszczędzają na materiałach, a inwestor po odbiorze lokum musi borykać się z przeciekaniem lub pękaniem ścian.

źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *