RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

budowa domu
Usługi budowlane

Budowa domu — technologia murowana, czy szkieletowa?

Budowa domu w Polsce od wielu lat oparta jest na metodzie murowanej. Najstarsze domy w kraju, wybudowane są z cegły i przetrwały mimo wielu zawirowań pogodowych, z którymi mamy do czynienia choćby w ostatnim czasie. Poza metodą murowaną mamy jednak możliwość wyboru metody szkieletowej. Inwestorzy jednak niechętnie podchodzą do tematu budowy domów drewnianych, z uwagi na ich mniejszą trwałość oraz mniejszą odporność na ogień i wilgoć. Każda z metod ma jednak swoje za i przeciw. Zatem jak budowa domu to metodą murowaną, czy szkieletową?

Budowa domu murowanego i szkieletowego — czas budowy

Budowa domu w technologii szkieletowej trwa krócej, niż tradycyjna budowa i nie ma ku temu wątpliwości. Gotowe elementy prefabrykowane, zostają złożone na placu budowy w jedną całość i stan deweloperski można osiągnąć już w 3 – 4 miesiące. Do tego 1 – 2 miesiące na wykończenie i możemy się wprowadzać. Plac budowy nie wymaga gruntownego czyszczenia i wywożenia elementów, ponieważ podczas budowy domu drewnianego, omijamy wszelkie prace mokre i te z użyciem ciężkiego sprzętu. Jest jednak jedno, ale. Domu szkieletowego nie wybudujemy metodą gospodarczą. Drewno nie może leżeć, ponieważ wilgoć i zróżnicowanie temperatury może wpłynąć na materiał destrukcyjnie.

Budowa domu murowanego trwa nieco dłużej, jednak bez problemu budynek możemy wznosić swoim tempem. Materiały się nie zniszczą, a my nie będziemy musieli zaciągać potężnych kredytów, by budować z dnia na dzień. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy, dom stanie stosunkowo szybko. Możemy również kupić gotowy segment od dewelopera bądź kupić dom z rynku wtórnego.

Dom murowany i szkieletowy — wentylacja

Jeżeli chodzi o koszty poszczególnych elementów składowych budynku podczas budowy, to duże znaczenie ma koszt wentylacji i możliwe rozwiązania technologiczne w obu przypadkach. O ile koszt fundamentów przy niedużym domku murowanym, będą podobne, to sprawa wentylacji wygląda już całkiem inaczej i okazuje się, że w budynku murowanym będzie ona o wiele tańsza. Dlaczego? Ponieważ w budynku, wybudowanym w konstrukcji szkieletowej, nie jest możliwe zamontowanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która odprowadza powietrze z budynku przez kratki wentylacyjne. Dom szkieletowy należy wyposażyć w wentylację mechaniczną, najlepiej taką z odzyskiem ciepła.

Budowa domu, a izolacja termiczna i akustyczna

Rozważając budowę domu w technologii murowanej i szkieletowej, należy wziąć pod uwagę izolacyjność obu konstrukcji. Domy z drewna szybko się nagrzewają, co może być zaletą i wadą jednocześnie oraz tak samo szybko się wychładzają. Wiąże się to bezpośrednio z wyższymi rachunkami za ogrzewanie zimą. Nie będą również tak samo, jak domy murowane, utrzymywały przyjemnego chłodu latem.

Jeżeli chodzi o izolację akustyczną, to domy szkieletowe również wypadają o wiele gorzej. Mają o wiele gorsze parametry izolacji akustycznej. Drewno powoduje, że w domu jest niestety dość głośno. Pozostaje inwestycja w bardzo solidną izolację pianą lub wełną. Mamy zatem dodatkowy koszt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *