RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

pianowanie poddaszy pianą pur
Elewacje i docieplenia

Czy piana PUR jest bezpieczna dla zdrowia?

Czy piana PUR jest bezpieczna dla zdrowia? To pytanie bardzo często pojawia się wszędzie tam, gdzie mówimy o zastosowaniu pianki poliuretanowej. Mimo że piana ma bardzo szerokie zastosowanie, a u naszych zachodnich sąsiadów jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym, u nas wciąż panują błędne przekonania na temat tego produktu. Przeciwnicy innowacyjnych rozwiązań twierdzą stanowczo, że poliuretan ma negatywny wpływ na nasz układ oddechowy. Jak zatem naprawę wygląda sytuacja z pianką PUR, czy piana PUR jest bezpieczna dla zdrowia?

Bezpieczeństwo podczas aplikacji piany PUR

Mity, które pojawiają się na temat pianki PUR i jej szkodliwości dla naszego zdrowia, mogą dotyczyć procesu jej aplikacji. Ale czy nie jest tak, że każdy materiał w niepowołanych rękach jest niebezpieczny? Natrysk pianki musi być wykonywany przez wykwalifikowaną ekipę, która będzie przestrzegać ściśle wyznaczonych zasad. Największe ryzyko jest bowiem zauważalne podczas mieszania się składników, z których składa się pianka poliuretanowa. Szkodliwość pianki na tym etapie wynika z dużego stężenia substancji chemicznych i dużego ciśnienia, pod którym pracuje pistolet do natrysku. Aby uniknąć niebezpieczeństwa pracownicy wykonują natrysk w specjalnych kombinezonach, maskach oraz są specjalnie przeszkoleni, jeżeli chodzi o pracę z maszynami do natrysku. Odkurz piany utrzymuje się jedynie przez 24 godziny, po tym czasie materiał staje się obojętny.

Wpływ piany PUR na jakość powietrza w budynku

Wybierając materiał do izolacji budynku, poza parametrami izolacyjnymi powinniśmy dodatkowo spojrzeć na to, jaki wpływ ma na jakość powietrza wewnątrz domu oraz czy nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt w nim przebywających. Zatem jaki wpływ na powietrze ma poliuretan? Szkodliwość piany PUR określana jest jako zerowa, jest to w pełni bezpieczny materiał dla wszystkich organizmów żywych. Potwierdzają to liczne badania, przeprowadzone przez UE.

Piana PUR, a pleśnie i grzyby

Wiemy już, że pianka PUR jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Nie wydziela zapachów oraz nie emituje żadnych substancji chemicznych. Jej struktura jest obojętna, nie wchodzi w reakcje z parą wodną, ani wszelkimi środkami chemicznymi.

Jeżeli chodzi o pianę PUR, a pleśnie i grzyby, to poliuretan absolutnie wygrywa. Nasiąkliwość tego materiału wynosi zaledwie 2%, a otulina wokół powierzchni, jaka powstają po natrysku eliminuje ryzyko pojawienia się nieproszonych gości, zabezpieczając szczelnie wszystkie szczeliny.

źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *