RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

fotowoltaika
Fotowoltaika

Fotowoltaika na dachu, czy na gruncie?

Fotowoltaika na dachu, czy na gruncie? Inwestorzy często zadają sobie to pytanie, planując inwestycje w panele fotowoltaiczne. Miejsce ma istotne znaczenie dla wydajności instalacji fotowoltaicznej, która ma za zadanie produkować dla nas zieloną energię ze słońca. Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a instytucje krajowe oraz Unia Europejska umożliwiają skorzystanie z wielu ciekawych dotacji. Dbanie o środowisko stało się głównym celem całego świata, co spowodowało, że dziś praktycznie każdy inwestor, budując nowy dom, planuje montaż fotowoltaiki. Zatem odpowiadamy na pytanie, fotowoltaika na dachu, czy na gruncie?

Czym w zasadzie jest fotowoltaika?

Fotowoltaika należy do branży OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwala na wytwarzanie prądu elektrycznego, pozyskując energię ze słońca. Promienie, które padają na panele fotowoltaiczne, zostają przekształcane w prąd stały, dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Następnie prąd trafia do falownika, zwanego również inwerterem, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, zgodny z wymogami sieci miejskiej. W całej instalacji znajduje się jeszcze licznik dwukierunkowy, który umożliwia liczenie energii wyprodukowanej przez naszą instalację, a dokładnie liczenie energii, którą zużywamy oraz tą, która trafia do sieci miejskiej.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne — na dachu, czy na gruncie?

Fotowoltaika na dachu, czy na gruncie? Które rozwiązanie będzie najlepsze i dlaczego? Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków. Ważne, by instalacja znajdowała się od strony południowej, ponieważ właśnie takie położenie gwarantuje największą wydajność paneli. W sytuacji, gdy nie ma możliwości montażu na dachu, panele montuje się na gruncie, jednak nie bezporednio, a na specjalnym stelażu. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę możliwość swobodnego poruszania się po działce. To jednak nie koniec możliwości, ponieważ jeżeli nie możemy zamontować instalacji ani na dachu, a ni na gruncie, na przykład z uwagi na zacienienie, wtedy montujemy je na budynku, a dokładnie na ścianie, również za pomocą specjalnego stelaża. To jednak stosunkowo rzadkie rozwiązanie.

Co należy wziąć pod uwagę podczas montażu fotowoltaiki?

Istnieje kilka czynników, które koniecznie należy wziąć pod uwagę decydując się na fotowoltaikę. Najważniejsze z nich, to:

Nasłonecznienie terenu — nasłonecznienie ma wpływ na korzyści, jakie będziemy czerpać z systemu. Im bardziej nasłoneczniony teren, tym lepiej, dlatego przeważnie systemy montowane są od strony południowej.

Zacienienie terenu — podobnie jak nasłonecznienie, zacienie wpływa na wydajność paneli. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, gdzie umieścić fotowoltaikę — na dachu, czy na gruncie, spójrzmy, jak wygląda zacienienie w obu przypadkach. Jeżeli nad dachem znajdują się na przykład liczne gałęzie, instalacja w tym miejscu nie ma sensu.

Rodzaj dachu oraz jego pochylenie — panele fotowoltaiczne można montować nawet na dachach płaskich. Stosuje się wtedy taki sam stelaż, co podczas montażu na gruncie. Nie ma jednak sensu montowania paneli od strony północnej.

Wygoda czyszczenia — wyczyścić panele, które znajdują się na dachu, będzie znacznie trudniej niż te na gruncie. Tak naprawdę jednak większość roboty wykona za nas deszcz, który skutecznie zmyje zanieczyszczenia z dachu i paneli.

Fotowoltaika na dachu, czy na gruncie? Podstawowe zalety i wady obu rozwiązań

Fotowoltaika na dachu:

  • Nie zajmuje miejsca na działce
  • Wymaga dachu o odpowiednim nachyleniu bądź dodatkowego stelaża
  • Wymaga dachu o odpowiednim nasłonecznieniu
  • Istnieje mniejsze ryzyko kradzieży lub uszkodzenia paneli
  • Instalacja na dachu jest mniej widoczna, nie zakłóca ładu na działce, czy w ogrodzie
  • Fotowoltaika na dachu jest tańsza, ponieważ nie wymaga przeważnie dodatkowych rusztowań

Fotowoltaika na gruncie:

  • Pozwala na wykorzystanie niezagospodarowanych gruntów
  • W okolicy instalacji nie mogą znajdować się miejsca zacieniające instalację
  • Umożliwia łatwiejszy dostęp w przypadku naprawy lub czyszczenia
  • Pozwala na lepszą wentylację, szczególnie latem
  • Powoduje dodatkowe koszty w postaci rusztowań

źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *