RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

jak wybrać dobrego mechanika
Inne

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego?

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Jest to jeden z zawodów, który teoretycznie może wykonywać każdy. Wystarczy trochę zdolności manualnych i odpowiednie miejsce, by zapraszać szumnie klientów na wymianę oleju, czy klocków. Jednak mechanika samochodowa to nie tylko podstawowe przeglądy i naprawy. Niekiedy mechanicy mają styczność z naprawdę ciężkimi przypadkami, a na szali leżą ogromne pieniądze, związane z częściami i naprawą. Łatwo pokusić się o ten z pozoru szybki zarobek. Zatem jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? Czego się wystrzegać?

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? Tego należy unikać

Wybierając warsztat samochodowy, wielu kierowców ma spore obawy. Nie ma w tym nic dziwnego. Na rynku wielu jest szarlatanów mechaniki pojazdowej, którzy tylko czekają na nieświadomych niczego kierowców, najlepiej, żeby były nimi kobiety. Wtedy zarobek wydaje się gwarantowany. Jak się tego wystrzec? Czego należy unikać, wybierając warsztat?

Brak reklamy w tej branży to nie problem. Wielu cenionych mechaników, którzy działają w branży od lat, zanim jeszcze pojawiła się na przykład możliwość posiadania własnej strony internetowej, nie chcą w ogóle reklamy. Mają tylu chętnych, którzy od lat przyjeżdżają do nich za pośrednictwem poczty pantoflowej, że nie będą w stanie przerobić większej ilości aut. Powodem do zastanowienia może być z kolei brak opinii. Jeżeli nikt nie zna danego mechanika, raczej nie zostawiajmy mu auta z poważną usterką. Dobry mechanik jest dziś tak ceniony, że z pewnością powinno być o nim głośno wśród znajomych bądź na forach internetowych.

Formalności – zwróć na nie uwagę.

Niechęć do wystawiania faktur. Samochód często służy nam jako narzędzie pracy, a nawet jeżeli nie, to każdy chce wiedzieć, za co płaci. Jeżeli nie faktura — w końcu nie przeprowadzamy kontroli podatkowej, to chociaż możliwość obejrzenia wymienionych części powinna być możliwa. Będziemy wtedy mieli jasną sytuację co do tego, co zostało wymienione oraz ile kosztuje taka część. Jeżeli mechanik nie chce pokazać nam ani rachunku, ani części, możemy spodziewać się, że mamy do czynienia z oszustem. Spisywanie rzekomo części w zeszyciku to żaden dowód.

Higiena pracy

Brak higieny pracy dla jednych będzie problemem, dla drugich wyznacznikiem tego, że dany mechanik jest bardzo zajęty i nie ma czasu na sprzątanie. Można rozpatrywać to na różne sposoby. Co stanie się jednak w sytuacji, gdy mechanik siądzie w brudnym stroju roboczym na naszą jasną skórzaną tapicerkę, zostawiając na niej ślady? Potem powie, że samochód miał być naprawiony, a nie wyprany, a my zostaniemy z przymusowym praniem tapicerki, które nie jest tanie. Chociaż podstawowe zachowanie czystości i higieny w miejscu pracy, powinno być dla nas wyznacznikiem rzetelności wykonywanej pracy. Porozrzucane po całym warsztacie narzędzia świadczą o tym, że jeżeli ktoś nie dba o swoją własność, to nie zadba raczej o naszą.

Brak konkretnej wyceny to pierwsza rzecz, która powinna zwrócić naszą uwagę podczas rozmowy. Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? Po tym, że będzie umiał wycenić koszt naprawy. Owszem zdarzają się usterki, które ciężko naprawić nawet doskonałemu mechanikowi. Na pozór może czasem okazać się, że wystarczy wymienić uszczelkę pod głowicą i problem minie, a później okazuje się, że usterka wróciła. Takie sytuacje będą zdarzać się wszędzie. Dobry mechanik jest jednak w stanie prawidłowo zdiagnozować usterkę, podając od razu jej orientacyjny koszt. Wiadomo bowiem, że ceny częśći samochodowych w hurtowniach również się zmieniają. Będzie jednak umiał określić dodatkowe naprawy i wyceni swoją robociznę.

źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *