RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

klimatyzacja w domu
Usługi budowlane

Klimatyzacja w domu — jak dbać o domową klimatyzację?

Klimatyzacja w domu kiedyś kojarzona była z niebywałym luksusem, dostępnym przeważnie tylko dla bardzo zamożnych osób. Najczęściej klimatyzację można było spotkać w dużych sklepach lub firmach. Z biegiem lat sytuacja się jednak mocno zmieniła i dziś klimatyzacja jest ogólnodostępna. Cena klimatyzacji i jej montażu nie jest już tak wygórowana, a rynek oferuje szeroką paletę urządzeń, które świetnie sprawdzą się w domu, a nawet w niewielkim mieszkaniu. Klimatyzacja w domu, jak również w każdym innym miejscu wymaga jednak odpowiedniego traktowania, a dokładnie przeglądów i konserwacji.

Klimatyzacja w domu — pamiętaj o przeglądach serwisowych

Serwis domowej klimatyzacji możemy w zasadzie podzielić na dwa rodzaje: samodzielny oraz ten wykonywany przez specjalistę. Przynajmniej raz w roku, powinniśmy wezwać fachowca, który dokona przeglądu klimatyzatora i wykona następujące czynności:

  • Wyczyści filtry wstępne jednostki wewnętrznej klimatyzatora
  • Umyje i zdezynfekuje skraplacz, parownik i kanały dolotowe
  • Wyczyści lamele wymienników jednostek zewnętrznych klimatyzatora
  • Sprawdzi układ chłodniczy, a dokładnie szczelność połączeń
  • Skontroluje cały układ elektryczny

Po wykonaniu przeglądu fachowiec ma obowiązek poinformować o wszystkich wykonanych czynnościach oraz o ewentualnej konieczności dokładnego serwisu. Nawet najmniejsza usterka może bowiem doprowadzić do poważnej awarii.

Domowa klimatyzacja, a czynności wykonywane przez użytkowników

Klimatyzacja ma umilać nam życie oraz filtrować powietrze, którym oddychamy. Dlatego bardzo ważne jest, by poza okresowymi serwisami, wykonywanymi przez fachowca, we własnym zakresie dbać o klimatyzację w domu. Najważniejszą czynnością, którą powinien wykonywać każdy użytkownik klimatyzatora, to dbanie o czystość filtrów wewnętrznej jednostki urządzenia. To właśnie na nich znajduje się cały kurz i brud z otoczenia. Wystarczy umyć je gąbką nasączoną ciepłą wodą. W okresie wzmorzonego działania urządzenia filry należy czyścić nawet co dwa tygodnie.

Co nam grozi, jeżeli nie będziemy dbać o klimatyzację w domu?

Kurz i brud, który osiada na filtrach wstępnych, może spowodować zapchanie się jednostki. To z kolei spowoduje znaczny spadek wydajności urządzenia. Nie jest to jednak najgorsze, co może się zdarzyć. Znacznie niebezpieczniejsze będzie pojawienie się w klimatyzatorze pleśni i grzybów, które będą wdychać wszyscy domownicy. Zatem co nam grozi, jeżeli nie będziemy dbać o klimatyzację w domu? Nie tylko wydawanie pieniędzy w błoto, ale przede wszystkim poważny uszczerbek na zdrowiu.

źródła:

  • https://gnbklima.pl
  • https://stsfotowoltaika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *