RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

materiały budowlane
Materiały budowlane

Materiały budowlane — jak kupować materiały taniej? I czy ostatecznie się to opłaca?

Materiały budowlane, a dokładnie ich ceny, zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Wielu inwestorów z przerażeniem patrzy w przyszłość, licząc każdą złotówkę. Jeszcze kilka lat temu, budowa 100m2 domu mogła ostatecznie wynieść nawet o 100 tysięcy mniej niż teraz. Szalejąca pandemia namieszała jeszcze bardziej, powodując braki w magazynach i wzrost cen za poszczególne materiały nawet o 40%. Niektórzy czekają, jeszcze inni całkiem wycofali się z pomysłu budowania własnego domu. Czy słusznie? Materiały budowlane można kupić taniej, wystarczy obserwować rynek, czekając na atrakcyjne rabaty. Jednak czy oszczędność na materiałach się opłaca?

Budowa domu, a materiały budowlane i poszczególne etapy budowy

Każdy inwestor chce przeprowadzić proces jakim jest budowa domów tanio i szybko. Niestety nie do końca jest to możliwe. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, jest podział budowy na etapy. Budując dom metodą tradycyjną murowaną, spokojnie możemy pozwolić sobie na lekkie przestoje. Podział na etapy pozwoli na rozłożenie kosztów w czasie i zakup materiałów w odpowiedniej kolejności. W takim przypadku możemy skupić się na szukaniu atrakcyjnych ofert i rabatów. Najpierw zaczynamy bowiem od fundamentów, ścian i podłóg, następnie przychodzi czas na strop i dach, a później na stolarkę drzwiową i okienną.

Materiały budowlane, na których możemy oszczędzić oraz te, na których oszczędzać nie można

Budowa domu to inwestycja, która z góry powinna być odpowiednio zaplanowana. Decydując się na budowę, należy dokładnie sprawdzić jak plasują się ceny materiałów oraz ile zapłacimy za usługi profesjonalnej ekipy. Ściśle określony budżet to klucz do sukcesu. Zarówno wykonawca, jak i inwestor będą wiedzieli, w jakich kosztach muszą się zmieścić. Nie musimy budować domu z silikatów, możemy budować dom z bloczków komórkowych, jednak są podczas budowy takie elementy, na których oszczędzać nie możemy. Bardzo ważna jest na przykład hydroizolacja fundamentów, którą obecnie bardzo często wykonuje się za pomocą zamkniętokomórkowej piany PUR, termoizolacja ścian i dachu oraz okna, które powinny mieć dobre parametry cieplne. Wszystkie te elementy wpływają na komfort mieszkania i wysokość rachunków. Warto się nad tym zastanowić zanim wybierzesz elewacje.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest strop. Inwestor powinien dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj stopu wybrać. Do wyboru mamy stropy Teriva, drewniane lub żelbetowe. Strop również określony jest już w projekcie, jaki kupujemy, ale inwestorzy często ten element zmieniają. Ze zmianą stropu niekiedy wiąże się konieczność dodania ścian nośnych, czy innych modyfikacji, ale z pewnością na stropie nie możemy oszczędzać.

Jak kupować materiały budowlane?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, należy przygotować plan budowy, który składa się z poszczególnych etapów. I tak na początku będziemy potrzebować materiałów budowlanych na fundamenty, czyli stal zbrojeniowa, pustaki, cement, beton i piasek. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze ewentualnie koparka i koszt transportu betonu. Następnie izolujemy fundamenty. Tu można rozróżnić kilka opcji: ocieplanie pianą PUR, styrodur lub specjalny styropian. Obecnie patrząc na cenę styropianu, najkorzystniej będzie chyba zdecydować się pianę PUR, która właściwościami bije na łeb, na szyje pozostałe opcje. Kolejne etapy to bloczki do wznoszenia ścian, strop, budowa dachu itd.

Kolejna kwestia to okres, w którym najlepiej kupować materiały budowlane. Materiały budowlane najtańsze są w okresie zimowym. To właśnie wtedy hurtownie pozbywają się nadmiaru materiałów z poprzedniego sezonu. Często zakupione materiały, możemy u nich pozostawić do czasu budowy.

Pozostaje jeszcze kwestia ilości i dokładnego sprawdzania tego, co faktycznie kupiliśmy. Często składy lub hurtownie budowlane wydają nam mniejszą ilość, niż ta, za którą faktycznie zapłaciliśmy. Wtedy wracamy i dokupujemy pozostałą część. Niestety jest to częsta praktyka. Sprawdzajmy również, czy nie sprzedano nam tańszego zamiennika. Kupując materiały budowlane, warto trzymać się trzech wskazówek:

  • Dokładnie porównuj oferty sklepów stacjonarnych i składów budowlanych
  • Porównuj ceny marketów, składów i sklepów z cenami w internecie
  • Sprawdzaj jakość i trwałość wyrobów, upewniając się jednocześnie, czy wymagana ilość jest dostępna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *