RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

materiały elewacyjne - elewacje
Elewacje i docieplenia Materiały budowlane

Materiały elewacyjne — na co zwrócić uwagę

Materiały elewacyjne — na co zwrócić uwagę podczas kupowania materiałów elewacyjnych? Materiały elewacyjne i ich wybór często sprawiają nie lada problem inwestorom. Wybór elewacji jest szeroki, trwałość porównywalna, zatem jak wybrać ten najlepszy? I czym się kierować podczas zakupów? Materiał elewacyjny najczęściej uwzględniony jest już w projekcie. Można oczywiście dokonać zmian, jednak projekt może być sporą podpowiedzią. Jeżeli sami nie możemy jednak zdecydować się na dany materiał oraz całą kolorystykę, możemy zwrócić się po pomoc do architekta lub projektanta elewacji. Sam zakup materiałów będzie jednak leżał po naszej stronie. Na co zatem zwrócić uwagę, kupując materiały elewacyjne?

Jakie są podstawowe zasady, podczas wyboru elewacji?

Elewacja domu spełnia dwie, niezwykle ważne funkcje: estetyczną oraz przede wszystkim ochronną. Materiały elewacyjne powinny być zatem ładne i trwałe. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Nowoczesne materiały elewacyjne muszą chronić budynek przed deszczem, jednocześnie przepuszczając wilgoć, która tworzy się wewnątrz budynku. Warto wziąć również pod uwagę odporność na promieniowanie UV oraz mrozy. Szczególnie patrząc na to, jak zmienia się nasz klimat.

Na wygląd budynku, wpływ ma faktura oraz kolor elewacji, ale także fakt, jak szybko pojawiają się na niej zanieczyszczenia, czy porosty. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na taką fakturę materiału, która nie będzie szybko ulegała wszelkim zanieczyszczeniom.

Estetyka elewacji powinna być dobrana do wyglądu oraz stylu, w jakim utrzymany jest dom.

Jakie rodzaje materiałów elewacyjnych wyróżniamy?

Na rynku spotkać możemy obecnie wiele materiałów elewacyjnych, wśród których znajdują się:

  • tynki elewacyjne
  • drewno
  • szkło
  • płytki klinkierowe i cegła
  • kamień
  • beton
  • płytki PCV

Jaki kolor materiałów elewacyjnych wybrać?

Czym kierować się podczas wyboru koloru elewacji? Kolor powinien pasować do stylu i architektury budynku. Jeżeli budynek jest bogaty w różne detale, lepiej postawić na stonowaną barwę. Jeżeli natomiast budynek ma prostą bryłę, stylu możemy nadać mu właśnie barwą. Warto wziąć również pod uwagę pozostałe budynki i teren wokół domu. Jeżeli dom występuje w dużej zabudowie, lepiej kolor elewacji dobrać do pozostałych budynków. Jeżeli nie, możemy szaleć z wyborem koloru.

źródła:

  • https://edom.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *