RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

pianowanie poddaszy pianą pur
Elewacje i docieplenia

Piana PUR — sposób na skuteczną izolację powierzchni

Piana PUR jest innowacyjnym materiałem, służącym do termoizolacji i hydroizolacji powierzchni budynków mieszkalnych. Choć u naszych zachodnich sąsiadów znana jest już od stuleci, w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Piana PUR skutecznie zamieszała na rynku termoizolacji, poddając wątpliwości pozycję lidera, którą zajmuje od lat popularna wełna mineralna. Poliuretan wykazuje bowiem znakomite właściwości, koszt izolacji jest porównywalny do tradycyjnych metod, a sam natrysk zajmuje zaledwie kilka godzin.

Z jego zastosowaniem, można wykonać izolację wielu elementów budynków: od fundamentów i posadzek, przez elewację i strop po poddasze, dach, czy komin. Szczególnie polecany jest do izolacji skomplikowanych konstrukcji dachowych o wielu skosach, ponieważ jako jedyny materiał wnika w każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Można powiedzieć, że łączy w sobie zalety styropianu i wełny, sam natomiast nie posiada tak naprawdę wielu wad.

Natrysk oraz zastosowanie piany PUR

Wyróżnia się dwa rodzaje pianki PUR: zamkniętokomórkową oraz otwartokomórkową. Zamknięta jest o wiele sztywniejsza i gęstsza, jest znakomitym hydroizolatorem, otwartokomórkowa natomiast z powodzeniem stosowana jest na przykład na drewnianych elementach dachu, czy poddasza, ponieważ jest lekka i pozwala materiałom oddychać.

Za samo wytworzenie i dozowanie pianki odpowiada specjalny agregat do natrysku. To właśnie w nim zachodzi proces podgrzewania żywicy i utwardzacza. Maszyny, agregaty do natrysku piany poliuretanowej pur wytwarzają również wysokie ciśnienie, dzięki któremu możliwy jest natrysk oraz odpowiada za prawidłową proporcję składników, a których w pistolecie, wytwarzana jest pianka PUR.

  • Piana otwartokomórkowa swoją strukturą przypomina nieco gąbkę. Jest lekka, elastyczna i świetnie przylega do izolowanych powierzchni. Izolacja pianą jest całkowicie bezspoinowa, dlatego eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych. Paroprzepuszczalnie piany otwartokomórkowe najczęściej stosuje się do izolacji stropów, podłóg, ścian oraz poddaszy. Natrysk piany można wykonywać na beton, drewno, czy płyty g-k.
  • Piana zamkniętokomórkowa ma odmienną, nieco bardziej zwartą i sztywniejszą strukturę. Zbudowana jest z zamkniętych pęcherzyków gazu. Nie jest paroprzepuszczalna, ale wyróżnia się dużą odpornością mechaniczną przy niewielkim ciężarze. W związku z tym, że piana zamkniętokomórkowa nie chłonie wody, można stosować ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Znajduje zastosowanie podczas izolacji dachów płaskich, tarasów, czy fundamentów.

Czy piana PUR jest toksyczna?

Bardzo często zadawane pytanie, dotyczące piany PUR, brzmi czy jest ona toksyczna. Zagorzali fani wełny na wielu grupach i forach, próbują przekonać inwestorów do tego, że piana PUR nie jest bezpieczna dla człowieka i środowiska. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Poliuretan jest całkowicie obojętnym chemicznie materiałem. Nie reaguje w połączeniu z substancjami chemicznymi, nie wytwarza szkodliwych gazów, czy pyłów. W związku z tym, że materiał ten nie jest chłonny, nie ma możliwości pojawienia się pleśni, czy grzybów.

źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *