RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

Docieplenia

Pianka poliuretanowa — wady i zalety ocieplania pianką

Pianka poliuretanowa to nowoczesny materiał izolacyjny, służący do ocieplania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Aplikowana metodą natrysku, wypełnia nawet najmniejsze szczeliny, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych. Tworzy solidną i trwałą izolację, odporną na uszkodzenia mechaniczne i ściskanie. Chroni budynek przed utratami ciepła i szkodliwym działaniem wilgoci. Wpływa na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, zapewniając mieszkańcom komfort termiczny, niezależnie od pory roku.

fot. pixabaycom | cc0

Ocieplanie pianą PUR — na czym polega natryskowa metoda izolacji poliuretanem?

Ocieplanie pianą PUR, czyli tzw. izolacja natryskowa uznawane jest obecnie za najskuteczniejszą metodę izolacji budynku. Piana PUR stale zyskuje na popularności, za sprawą swoich znakomitych właściwości. Poliuretan nakłada się na powierzchnię metodą natrysku – na czym to polega? Natrysk piany możliwy jest dzięki wykorzystywaniu specjalnych urządzeń, takich jak maszyny natryskowe do piany PUR. Maszyny wyposażone są w specjalne pistolety do natrysku. To bardzo precyzyjne narzędzia, które powodują, że izolacja pianą PUR tworzy solidną i trwałą warstwę, otulając izolowane powierzchnie. Natrysk pianą mogą wykonywać jedynie wykwalifikowani fachowcy, dla których izolacja 100 m2 poddasza pianą to zaledwie około 8 godzin pracy. Jest to więc solidna i niezwykle szybka metoda izolacji. Jeżeli chodzi o sam poliuretan, powstaje on bezpośrednio w miejscu natrysku – podczas mieszania się substancji w maszynie natryskowej.

Zalety ocieplania pianką PUR — tańsze koszty ogrzewania domu

Patrząc na wady i zalety poszczególnych materiałów izolacyjnych, dostępnych na runku można śmiało stwierdzić, że ocieplenie domu wełną lub styropianem, nie zawsze przynosi wymierne korzyści. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli weźmiemy pod lupę piankę poliuretanową — w tym przypadku lista zalet do prawdy jest długa. Jedną z najważniejszych jest to, że izolacja pianą PUR przekłada się na znaczne oszczędności związane z ogrzewaniem domu. Jako jedyny materiał na rynku, powoduje to, że nie powstają mostki termiczne w newralgicznych miejscach budynku. Dzięki temu ciepło nie ma możliwości ucieczki zimą, a gorące powietrze nie przedostaje się do domu latem. Jednostajna temperatura jest zatem utrzymana we wszystkich pomieszczeniach, przez cały rok, a my możemy oszczędzić na rachunkach za prąd i gaz. To jednak wciąż jedna z wielu zalet, jakie płyną z ocieplania pianą PUR.

Pianka poliuretanowa, a szybkość montażu

Kolejną zaletą pianki poliuretanowej jest szybkość jej montażu. Oczywiście wszystko zależy od ekipy oraz stopnia skomplikowania izolowanej powierzchni, jednak przeważnie izolacja 100 m2 poddasza zajmuje zaledwie około 8 godzin pracy. Tak jak wspomnieliśmy, pianę PUR nanosi się metodą natrysku, dzięki temu izolacja nie tylko zajmuje mało czasu,ale przede wszystkim jest niezwykle precyzyjna. Piana poliuretanowa świetnie sprawdza się na dachach o bardzo skomplikowanej powierzchni. Idealnie wnika w najmniejsze szczeliny, czego nie można powiedzieć o innych materiałach izolacyjnych. Piana PUR po natrysku pęcznieje nawet 120-krotnie i niemalże natychmiast zastyga. Otula izolowane powierzchnie, zapobiegając utracie ciepła oraz wzmacniając całą konstrukcję.

Pozostałe zalety ocieplania domu pianką PUR

Pianka PUR otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co czyni poliuretan jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Materiał ten jest niezwyjle trwały i idealnie przyczepia się do podłoża, jednocześnie jednak jest bardzo lekki i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Ponadto piana poliuretanowa jest odporna na wilgoć, idealnie nadaje się do izolacji drewnianych powierzchni, ponieważ pozwala drewnu oddychać, zwiększając trwałość i żywotność elementów konstrukcyjnych budynku. Piany nie lubią wszelkiego rodzaju szkodniki. Materiał ten jest również odporny na powstawanie pleśni i grzybów. Poliuretan jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Nie pyli, nie wytwarza gazów i zapachów. Mówiąc o zaletach piany PUR, nie można z pewnością pominąć jej uniwersalności. Pianowanie poddaszy, izolacja fundamentów, ścian, czy stropów i dachów to niejedyne zastosowanie tego materiału. Pianę PUR stosuje się także z powodzeniem podczas izolacji budynków inwentarskich, gospodarczych, a także hal i magazynów przemysłowych. Czy piana PUR ma wady? Za jedyną wadę można uznać ewentualnie koszt izolacji, ale biorąc pod uwagę szereg zalet tego materiału oraz oszczędności, jakie płyną z użytkowania budynku ocieplonego pianą PUR, warto wydać nieco więcej na początku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *