RabatyBudowlane.pl

Szeroko o budowlance

staw kąpielowy - biobasen
Ogród

Pielęgnacja stawu kąpielowego

Pielęgnacja stawu kąpielowego jest niezwykle istotna. Różni się natomiast w zależności od pór roku. W końcu staw kąpielowy to żywy organizm, musimy więc dopasować się do jego cyklu. Moda na ekologiczne rozwiązania w naszych ogrodach przywędrowała do nas od zachodnich sąsiadów, gdzie naprawdę rzadko można spotkać tradycyjne, przestarzałe i totalnie niemodne tradycyjne baseny. Staw kąpielowy to obszar wodny, który idealnie wtapia się w ogrodową aranżację, wyglądając niczym dzieło matki natury. Warto zatem prawidłowo o niego dbać, by zachwycał wyglądem przez cały rok.

Czym jest staw kąpielowy?

Staw kąpielowy to sztuczny zbiornik wodny, którym niczym nie przypomina dzieła człowieka. Wygląda niczym jezioro usytuowane w naszym ogrodzie. Oczyszczanie wody w stawach kąpielowych odbywa się całkowicie naturalnie, przez bujną roślinność, która się w nim znajduje, a wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu membrany EPDM, czyli skutecznego hydroizolatora. Czasami możemy spotkać się również z określeniem biobasen, które mylnie używane jest do określania stawów kąpielowych. Biobasen podobnie jak staw, posiada zabezpieczenie w postaci EPDM na dnie zbiornika, jednak znaczącą różnicą jest to, że posiada również znacznie bardziej rozbudowane rozwiązania technologiczne, które oczyszczają i filtrują wodę.

Pielęgnacja stawu kąpielowego w zależności od pór roku

Pielęgnacja stawów kąpielowych różni się w zależności od pór roku. Dziś skupmy się na dwóch, skrajnie różnych porach roku, czyli lecie i zimie.

Lato:

  • Zawsze w środku sezonu kąpielowego, należy badać parametry wody. Regularnie usuwamy zabrudzenia skimera oraz sprawdzamy czystość mat filtracyjnych.
  • Warto dbać o to, by dzikie ptactwo nie przesiadywało w naszym stawie. Szczególnie kaczki i ich odchody mogą podnosić stężenie fosforu w wodzie.
  • Na bieżąco usuwamy obumarłe liście
  • Zbyt niski poziom wody może powodować złe działanie skimera. Dlatego wodę należy stale uzupełniać.
  • Usuwajmy również glony nitkowate, ale w sposób mechaniczny
  • Usuwane glony, należy na jakiś czas zostawić na brzegu stawu kąpielowego, by umożliwić powrót do toni wodnej, wszystkich pożytecznych organizów

Zima:

  • Po sezonie kąpielowym należy zbadać parametry wody i ewentualnie wyregulować pH i KH
  • Należy zneutralizować biogeny za pomocą specjalnych preparatów. Procesy biologiczne zimą wyhamowują, jednak nadwyżkę składników pokarmowych szybko wykorzystają glony, które rosną również w zimie
  • Zanim wyłączymy obieg wody, należy dokonać serwisu pomp.

źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *